Exteriérové žalúzie – pomôžte im prežiť zimu!

Exteriérové žalúzie sa stávajú bežnou súčasťou našich domovov. Rôzne tvary, rôzne farby, rôzne ovládanie – možností a kombinácií je veľa. Všetky riešenia však spájajú rovnaké starosti.

 

Predprípravu pre vonkajšie žalúzie je dobré stihnúť ešte do zimy

Základné pravidlá starostlivosti o exteriérové žalúzie

Aby žalúzie prežili zimu bez poškodenia, je dobré dodržať niekoľko zásad. Podľa Martina Haška z AMG studia je dôležité, aby sa udržiaval funkčný priestor žalúzií bez prekážok. V letnom období sú prekážkami napríklad časti terasového nábytku prisunutého do jazdnej dráhy žalúzie, či gumáky alebo iná vyššia obuv ponechaná v tomto priestore. Počas zimy zas môžu nastať komplikácie so žalúziou napríklad ak nerovnomerne dosadne na snehový závej alebo sa lamely zastavia na ľadovom povlaku vodiacich líšt. Vo všetkých týchto prípadoch sa vyťahovacie textilné pásky môžu začať nesprávne navíjať a hrozí ich poškodenie.

V prípade najmä nočného mrznúceho dažďa je zvýšené riziko primrznutia žalúzie k parapetu, lamiel k vodiacim lištám, či lamiel navzájom. Manipulácia s takto zmrznutou žalúziou môže mať za následok poškodenie niektorých častí. Počas veľkých mrazov navyše tuhne mazivo v trecích ložiskách a krehnú všetky plastové časti. „V týchto prípadoch odporúčam žalúzie vyťahovať čo najmenej, vhodné je ich len polohovať“, hovorí p. Haško.

 

 

Predprípravu pre vonkajšie žalúzie je dobré stihnúť ešte do zimy

Rekonštruujete alebo staviate a počítate s vonkajším tienením? Je najvyšší čas pre inštaláciu podomietkových krycích plechov či izolačných boxov, ako predprípravy pre exteriérové žalúzie. „Môžete tým len získať“, hovorí Martin Haško.

 

Príprava fasády na prezimovanie

Príprava fasády na prezimovanie

Bez dokončenej podomietkovej prípravy pre exteriérové žalúzie prakticky nie je možné celú stavbu zatepliť a pripraviť na aplikáciu povrchovej štruktúry či obkladu. Pokiaľ predprípravu dokončíte v priebehu jesene, môžete fasádu pripraviť na prezimovanie ešte kým udrú mrazy. Ak ste sa rozhodli múry zatepľovať až na jar, nie je potrebné prípravu pre žalúzie odkladať na poslednú chvíľu. Pokiaľ to počasie dovolí, je možné podomietkové krycie plechy pre žalúzie inštalovať aj počas zimných dní. S príchodom vhodného obdobia tak budete pripravení na realizáciu fasády bez zbytočného zdržiavania.

 

Ideálne pre nízkoenergetické domy

Ideálne pre nízkoenergetické domy

„Ak staviate nízkoenergetický dom, použite na predprípravu pre exteriérové žalúzie izolačný box“, odporúča Martin Haško. Hoci je ideálny pre nízkoenergetické domy, hodnotným prínosom bude aj pri realizácii bežných stavieb. Najväčšou výhodou je jeho samotná konštrukcia. Predná a vrchná stena schránky sú totiž vytvorené z pevného izolačného materiálu s hrúbkou 16 mm, zadná stena môže byť z tvrdeného polystyrénu s hrúbkou až 30-60 mm. Odpadajú tak starosti s riešením dodatočného vyteplenia prekladu či prekrytia samotného boxu. Na jeho vonkajšiu stranu je navyše možné priamo natiahnuť omietku.

 

Krytie žalúzie ako dekoratívny prvok

Krytie žalúzie ako dekoratívny prvok

Hlavnou úlohou krycích boxov je ochrániť žalúzie pred poveternostnými vplyvmi, snehom a dažďom a ukryť pred našim pohľadom ich menej estetické časti a mechanizmy. Stále viac novostavieb počíta s inštaláciou podomietkových boxov pre žalúzie, no nájdu sa aj také, pri ktorých necháva architekt krycie boxy priznané a využíva ich pohľadovú plochu ako výrazný architektonický a dekoratívny prvok.

Vyberte si zo širokej ponuky exteriérového tienenia pre váš dom. Mnohé z výrobkov môžete mať ešte tento rok.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by Vás zaujímať:

VYŽIADAJTE NEZÁVÄZNÚ CENOVÚ SI PONUKU