Exteriérové tienenie okien

Exteriérové tienenie predstavuje efektívny spôsob, ako zatieniť dom, byt alebo pergolu a je najúčinnejším prostriedkom na reguláciu prenikajúcich slnečných lúčov do interiéru. Exteriérové tienenie rozdeľujeme na vonkajšie žalúzie, vonkajšie roletyzvislé clony.

Pri výber je podstatné, čo od daného exteriérového tienenia očakávate. Správna voľba tienenia vám okrem kontroly osvitu miestností, prostredia chráneného pred pohľadmi z vonku či príjemného komfortu v miestnosti, môže pomôcť pri úspore nákladov na chladenie. Dnešné moderné typy exteriérového tienenia môžu byť elegantný a praktický doplnok k vášmu domu. Veľkým plusom vonkajšieho tienenia je ľahké ovládanie buď klasicky manuálne, alebo pomocou motora. 

Pri výbere exteriérového tienenia je dôležité dbať na kvalitu materiálov, iba kvalitné tienenie dokáže odolávať vetru a poveternostným vplyvom.

Vonkajšie žalúzie

Sú najčastejším spôsobom vonkajšieho / exteriérového tienenia, pretože efektívne bránia vstupu prebytočného svetla a tepla do miestnosti. Svetlo totiž neprenikne ani k okennému sklu, ktoré potom kumuluje teplo. Vďaka tomu je funkčnosť vonkajších žalúzií veľmi dobrá.

Okrem toho sú však aj elegantným dizajnovým doplnkom vďaka použitiu kvalitných vysokoodolných materiálov, z ktorých sú vyrobené nielen lamely, ale celá konštrukcia žalúzie.

Lamely sú najčastejšie z hliníka, pričom sú k dispozícii rôzne tvary a veľkosti. Vonkajšie žalúzie sa dajú ovládať manuálne, najčastejšie kľukou, ale aj pomocou motora s diaľkovým ovládaním. Niekomu pritom stačí jednoduché tlačidlo na vypnutie a zapnutie, pre iného je vhodné skôr „smart ovládanie“ pomocou aplikácie v mobile, či napojením na systémy SMART HOME. Nechýba ani zlatá stredná cesta v podobe diaľkového ovládača.

Rôzne farebné prevedenia ponúkame v obľúbených a trendy odtieňoch. Rôzne typy montáže umožňujú veľký výber riešenia pre vašu domácnosť. Pre niektoré typy je dostupné aj šikmé vyhotovenie žalúzie. Najväčšou výhodou je schopnosť tienenia veľkých plôch a vďaka efektivite aj citeľné šetrenie na spotrebe energie pre klimatizáciu.

Schránky pre vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú ponúkané v rôznych prevedeniach. Ovplyvňuje to najmä spôsob ukotvenia  žalúzie. Tieto môžu byť prevedené dvomi spôsobmi.

 

 Jednou z možností je ukotvenie v izolačnej systémovej schránke. Ide o obľúbený spôsob, kedy je schránka umiestnená pod fasádnou omietkou , čím žalúzie efektne ukryje a zároveň chráni aj lamely, ktoré sú v schránke uložené, pred vonkajšími vplyvmi. 

 

Okrem toho tento spôsob vyhotovenia nijako negatívne nevplýva na celkový dizajn vášho príbytku. Schránky sú vyrobené z odolných materiálov, ako je napríklad Purenit. Menšou nevýhodou je fakt, že je lepšie ho použiť už počas stavby domu a najlepšie je poradiť sa s odborníkmi pri výbere vhodných farieb a materiálov.

 

Opakom je tzv. priznané prevedenie, kedy sa žalúzia umiestni pod plechový kryt. Takáto montáž je jednoduchšia. Najčastejšie ide o ukotvenie pomocou bočných vodiacich líšt do rámu okna, alebo ostenia pri okne či dverách balkóna. Vodiace lišty môžu byť zapustené čiastočne alebo úplne, v závislosti od typu povrchu ostenia. Na ukotvenie sa používajú rôzne bočné profily z odolných materiálov.

Vonkajšie rolety

Vonkajšie rolety sú skvelým riešením pre každého, kto potrebuje hlavne efektívne tienenie. Vonkajšie rolety totiž umožňujú efektívne zatieniť vašu izbu, znížiť v nej teplotu a vytvoriť tak podmienky pre kvalitný spánok. Kvalitné materiály, z ktorých sú rolety vyrobené, sú odolné voči vplyvom počasia a zároveň sú vhodným riešením aj ako ochrana proti hluku.

Tri rôzne prevedenia umožňujú vybrať si to, čo vám vyhovuje. Lamely sú uložené v ochranných boxoch, ktoré môžu byť buď viditeľné voľným okom, alebo sú ukryté pred zrakom. Podľa toho sa rozdeľujú na priznané rolety, nadokenné rolety a podomietkové rolety.

Ak vám nevadí, že boxy sú viditeľné a zasahujú do celkového vzhľadu domu, sú priznané rolety pre vás ideálnym riešením.

Ak vám záleží na dizajne vášho príbytku, môžete sa rozhodnúť pre nadokenné rolety, ktoré sa osádzajú priamo s oknami, na ktoré sú špeciálne pripevnené. Box rolety je umiestnený v interiéri, čo umožňuje jeho ovládanie. Toto je ideálne riešenie pre novostavby. 

Podobne je to aj v prípade podomietkového prevedenia, pri ktorom je box skrytý vo fasáde domu. Viditeľné sú iba vodiace lišty a klapka. Preto je tento typ roliet vhodný najmä pre novostavby, alebo domy, ktoré prechádzajú rekonštrukciou. 

Samotné lamely môžu byť plastové, hliníkové, vyplnené PU penou, alebo špeciálne dizajnové lamely typu S-onro.

Vonkajšie rolety preto predstavujú skvelé riešenie pre roletové preklady ako sú HELUZ či RS.

Podomietkové rolety, priznané rolety, nadokenné rolety

Zvislé clony

Zvislé fasádne clony sa najviac využívajú ako vhodné tienenie pre okná a balkónové dvere. Ide o vonkajšie markízy, ktoré môžu mať otvorené alebo kazetové prevedenie.

Kazetové vyhotovenie má výhodu v tom, že látka zabezpečujúca tienenie je ukrytá a chránená v boxe, čo predlžuje životnosť clony.

Najčastejšie sú používané akrylové látky vyrobené z kvalitných materiálov. Tienenie však môžu zabezpečiť aj špeciálne perforované látky, ktoré sú čiastočne priehľadné. Zvislé fasádne clony vďaka tomu zabezpečia nielen efektívne zníženie teploty v miestnosti, ale aj lepší pocit súkromia. Ponúkané sú v širokej škále farebných odtieňov podľa RAL. Možné je aj podomietkové vyhotovenie, ktoré nenarúša výzor vašej fasády.

Konštrukcia clony je z odolných materiálov a vhodný dizajn nenarúša výzor vašej fasády. Látku možno vybaviť aj zipsovým systémom na zvýšenie odolnosti voči vetru.

Možnosti ovládania sú rôzne v závislosti od konkrétneho typu clony. Od jednoduchého manuálneho ovládania pomocou kľuky až po „smart“ ovládanie mobilom. Pri manuálnom ovládaní je tieniaca látka vedená lankami, alebo je voľne visiaca. V prípade motorického ovládania sa používa vedenie vodiacimi lištami.
Pri výbere vhodnej zvislej fasádnej clony vám radi poradíme.

Zvislé clony

Zvislé fasádne clony sa najviac využívajú ako vhodné tienenie pre okná a balkónové dvere. Ide o vonkajšie markízy, ktoré môžu mať otvorené alebo kazetové prevedenie. Kazetové vyhotovenie má výhodu v tom, že látka zabezpečujúca tienenie je ukrytá a chránená v boxe, čo predlžuje životnosť clony.

Najčastejšie sú používané akrylové látky vyrobené z kvalitných materiálov. Tienenie však môžu zabezpečiť aj špeciálne perforované látky, ktoré sú čiastočne priehľadné. Zvislé fasádne clony vďaka tomu zabezpečia nielen efektívne zníženie teploty v miestnosti, ale aj lepší pocit súkromia.

Ponúkané sú v širokej škále farebných odtieňov podľa RAL. Možné je aj podomietkové vyhotovenie, ktoré nenarúša výzor vašej fasády.

Konštrukcia clony je z odolných materiálov a vhodný dizajn nenarúša výzor vašej fasády. Látku možno vybaviť aj zipsovým systémom na zvýšenie odolnosti voči vetru.

Možnosti ovládania sú rôzne v závislosti od konkrétneho typu clony. Od jednoduchého manuálneho ovládania pomocou kľuky až po „smart“ ovládanie mobilom. Pri manuálnom ovládaní je tieniaca látka vedená lankami, alebo je voľne visiaca. V prípade motorického ovládania sa používa vedenie vodiacimi lištami.

Pri výbere vhodnej zvislej fasádnej clony vám radi poradíme.

Výklopné clony

Oproti klasickým zvislým clonám poskytujú výklopné fasádne clony výhodu v tom, že ani pri efektívnom zatienení okna či dverí nebránia vo výhľade.

Zabezpečujú to výklopné kovové ramená, ktoré napínajú tieniacu látku clony v potrebnom uhle.

Tento typ clon sa dá využiť aj na tienenie balkónov v bytoch.Aj výklopné fasádne clony sú ponúkané v širokej škále farebných prevedení látok aj konštrukcie.

Dizajn clony je navrhnutý tak, aby bola vhodným estetickým doplnkom fasády. Samozrejmosťou sú kvalitné akrylové látky tienidla, ktoré sú doplnené o perforované, čiastočne priehľadné látky pre lepší dojem pri použití.

Ovládanie je rovnaké ako pri bežných fasádnych clonách. Na výber je niekoľko možností, z ktorých si vyberiete tú najvhodnejšiu pre seba. Napnutie látky zabezpečuje najčastejšie pružina pripojená k hriadeľu, ktorý ovláda vysúvanie látky. Okrem základných funkcií môžu výklopné fasádne clony dodať vášmu domu či bytu aj nádych elegancie.

Inteligentné vonkajšie tienenie

Vďaka Somfy TaHoma® switch môžete ovládať žalúzie a rolety kedykoľvek a odkiaľkoľvek to potrebujete. Pomocou inteligentných motorov môžete zapojiť svoje vonkajšie tienenie do automatizácie domácnosti. V lete ušetríte náklady na klimatizáciu a v zime na vykúrenie. Veľmi populáne je tiež použitie veterných čidiel pre ochranu žalúzií a okien alebo slnečných čidiel.