Interiérové tienenie okien

Interiérové tienenie patrí medzi veľmi obľúbené tieniace prvky, môžeme ho rozdeliť na vnútorné roletyvnútorné žalúziepanelové posúvne steny. Interiérové tienenie predstavuje optimálne riešenie, ktoré si nevyžaduje žiadnu zložitú stavebnú úpravu. Veľkou výhodou je prijateľná cena a jednoduchá inštalácia, ktorú by ste však mali nechať na odborníkov, splní tak vaše požiadavky na funkčnosť aj technické detaily.

 Moderné typy roliet, žalúzií či posúvnych stien sa však môžu stať veľmi pekným dizajnovým doplnkom vášho interiéru. Populárnym riešením je kombinácia interiérového tienenia s exteriérovým tienením, ktoré spoľahlivo ochráni miestnosti pred prehrievaním.

Hlavnou funkciou interiérového tienenia je ochrana interiéru pred slnečným žiarením a zamedzenie nechcených pohľadov okoloidúcich či susedov.

Vnútorné látkové tienenie

Vnútorné tienenie z látky je ďalšou z možností, ako sa ochrániť pred slnkom a prehriatím. Vďaka použitiu kvalitných látok je však aj efektívnym spôsobom, ako zabrániť nechceným pohľadom susedov či cudzincov z ulice.

Správnym výberom môžete docieliť aj harmonické doplnenie interiérového dizajnu. Záleží však na tom, aký typ látkového tienenie pre svoju domácnosť vyberiete.

Medzi štandardné typy patria:

  • Látkové rolety
  • Vertikálne žalúzie
  • Rolety pre strešné okná
  • Posuvné panelové steny, známe tiež ako „japonské steny“
  • Plisované rolety

 

Každý typ má svoje pre aj proti, preto je správny výber kľúčový. Nejde pritom iba o cenu, ale aj o to, či je roleta alebo žalúzia dostatočne kvalitná a pritom dizajnovo vhodná do vášho domova. Pre všetky typy platí, že je k dispozícii široký výber farieb látok, líšt a ostatných komponentov. Je teda z čoho vyberať.

Vnútorné látkové rolety

Vyrobené z kvalitných materiálov a v širokej škále farieb a farebných kombinácií sú bezpochyby vhodným riešením nielen ako funkčný prvok na reguláciu slnečného žiarenia, ale aj súkromia v domácnosti.

Okrem toho môžu byť aj výborným dizajnovým kúskom vášho domova.

Látkové rolety sú jednoducho inštalovateľné na krídla okien, na steny aj do stropu. Výber látok a farebná ponuka kaziet aj líšt je dostatočne bohatá na to, aby ste si mohli správne vybrať. Môžete pritom využiť aj naše poradenstvo. Medzi veľké výhody patrí možnosť tienenia veľkých plôch, čo oceníte v prípade, že používate vnútorné rolety ako tieniace prvky pre zimné záhrady či presklené verandy.

Určite mnohí ocenia možnosť ovládania motoricky za pomoci diaľkového ovládača či smartfónu. Medzi plusy patrí samozrejme aj príjemný vzhľad, ktorý môže dodať vášmu interiéru pri správnom výbere farieb a materiálov povestný punc luxusu. Pomocou vnútorných látkových roliet môžete nielen regulovať svetlo a teplo v miestnostiach, ale aj zútulniť domáce priestory.

Rolety do strešných okien

Patria medzi vnútorné látkové rolety, ale ich špecializáciou je použitie na zatienenie strešných okien, ktoré sú často umiestnené šikmo. Rolety v našej ponuke sú vhodné pre všetky strešné okná, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Nevynímajúc známe a overené značky ako Velux či Roto.

Pre značkové strešné okná Velux sú dokonca dostupné aj originálne rolety a žalúzie rovnakej značky. Vďaka tomu máte záruku, že budú technicky zosúladené a dostatočne kvalitné.

Samozrejmosťou sú v tomto prípade kvalitné materiály, z ktorých sú vyrobené tieto rolety. Okrem rôznych typov látok je na výber široká škála farebných odtieňov jednotlivých komponentov, ako sú lišty či kazety.

Pevné uchytenie látky umožňuje jej napnutie aj na oknách, ktoré majú veľký sklon. Tienenie je tak vždy dostatočné. Ovládanie je možné manuálne aj pomocou motora. Je na vás, čo si vyberiete.

Vertikálne žalúzie

Tento typ žalúzií je najviac využívaný na tienenie väčších priestorov a veľkých otvorov. Preto ich najčastejšie využívame ako efektívny regulátor svetla v školách, nemocniciach či na úradoch, kde sú často používané veľkoplošné okná či presklené steny.

Zvislé žalúzie sa skladajú z voľne visiacich pruhov látky alebo plastu, ktoré sú uchytené na hornej lište, kde sa dajú posúvať horizontálne a pritom otáčať, čím sa zabezpečuje regulácia svetla v miestnosti. Ovládateľné sú zväčša iba manuálne pomocou klasickej retiazky alebo šnúrky. Pevné plastové lamely sú vhodné pre použitie vo vlhkých priestoroch, kde by mohli látkové lamely rýchlo navlhnúť.

Zvislé pásové žalúzie sa hodia aj na predelenie miestností či optické ukrytie nevhodných dizajnov. Najčastejšie sa ako lamely používajú odolné a pevné látky.

Dostupné sú samozrejme v rôznych farbách a veľkostiach. Jednou z výhod je aj možnosť stropného vyhotovenia alebo použitia pri šikmine či oblúku.

Posuvné panelové steny

Známe sú tiež ako japonské posuvné steny. Princíp bol prebratý z japonskej architektúry, tá na predelenie miestností používala práve posuvné steny, ktoré boli najčastejšie vyrobené z nepriehľadného pevného papiera alebo látky. Použitím kvalitných materiálov sa pre vás vytvára možnosť využiť posuvné panelové steny ako efektívne tienidlo pre veľké plochy vo vašej domácnosti.

Steny sú vybavené 2 – 5 drážkovými vodiacimi profilmi, ktoré umožňujú rozlične kombinovať pohyb panelov steny.

Bohatá ponuka rôznych kvalitných látok umožňuje dokonalé zladenie dizajnu aj funkcií posuvných stien. Samozrejmosťou sú rôzne farebné odtiene látkových panelov, ktoré majú rôzne veľkosti. Vďaka tomu sú posuvné steny aj vhodným dizajnovým doplnkom pre vaše interiéry.

Látkové panely sú voľne zavesené v pojazdnom profile, pričom je možné takto umiestniť niekedy až 10 látkových panelov. Nechýba ani možnosť ovládania pomocou motora, ale dostupné sú aj rôzne vyhotovenia ručného ovládania podľa vašich potrieb.

Plisované rolety

Plisované rolety, alebo tiež plisé, patria síce k menej vyhľadávaným spôsobom tienenia, ale sú vhodnou alternatívou k vnútorným žalúziám aj klasickým roletám.

Tvorí ich skladaná textília, ktorá môže mať rôzne farebné prevedenia, a preto bez problémov zapadnú do dizajnu vášho interiéru. Vďaka svojim vlastnostiam poskytujú efektívne a estetické tienenie miestností.

Na výber je široká škála látok rôznej kvality a ceny, ktoré spolu s vhodným farebným prevedením efektívne dotvoria váš interiér.

Niektoré typy je možné použiť aj pre šikmé strešné okná či zimné záhrady. Samotné rolety sa skladajú z horného a dolného nosiča, najčastejšie z hliníka a poskladanej látky, ktorá má funkciu tienidla.

Na výber sú rôzne tvary roliet. Okrem klasických pravouhlých je možné dodať tieto rolety aj v tvare lichobežníka, trojuholníka, šesťuholníka a v ďalších tvaroch. Dajú sa preto efektívne využiť ako tienenie pre nezvyčajné tvary okien. Dostupné sú všetky typy ovládania, od manuálneho až po smart ovládanie motora.

Vnútorné žalúzie

Patria medzi najpoužívanejšie systémy na tienenie a reguláciu teploty vo vnútorných priestoroch budov. Dajú sa použiť do všetkých typoch okien a dverí a vďaka cenovej dostupnosti sú preto vyhľadávaným riešením pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť príliš vysoké investície do účinného tienenia domácnosti.

Vnútorné žalúzie sa skladajú z tenkých hliníkových lamiel v rôznych veľkostiach od 16 mm až do 50 mm. Práve kvôli veľkosti sú u nás rozdelené do dvoch skupín. V ponuke je široká paleta farebných odtieňov a nechýbajú ani špeciálne vzory, ako napríklad imitácia dreva a podobne. Ich výhodou je aj minimálna údržba a dlhá životnosť. Ovládanie je pritom jednoduché pomocou retiazky.

Vnútorné žalúzie sa inštalujú na vnútornú stranu okna, alebo balkónových dverí do lišty, ktorá má v sebe zabudovaný ovládací mechanizmus žalúzie. Pri väčších rozmeroch žalúzií je možné dodať aj špeciálny prevodový systém na ľahšie ovládanie.

Hliníkové žalúzie 16 - 50 mm

Patria medzi najpoužívanejšie systémy na tienenie a reguláciu teploty vo vnútorných priestoroch budov. Dajú sa použiť do všetkých typoch okien a dverí a vďaka cenovej dostupnosti sú preto vyhľadávaným riešením pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť príliš vysoké investície do účinného tienenia domácnosti.

Vnútorné žalúzie sa skladajú z tenkých hliníkových lamiel v rôznych veľkostiach od 16 mm až do 50 mm. Práve žalúzie so širšími lamelami sú žiadaným dizajnovým doplnkom interiérov.  V ponuke je široká paleta farebných odtieňov a nechýbajú ani špeciálne vzory, ako napríklad imitácia dreva a podobne. Ich výhodou je aj minimálna údržba a dlhá životnosť. Ovládanie je pritom jednoduché pomocou retiazky.

Vnútorné žalúzie sa inštalujú na vnútornú stranu okna, alebo balkónových dverí do lišty, ktorá má v sebe zabudovaný ovládací mechanizmus žalúzie. Pri väčších rozmeroch žalúzií je možné dodať aj špeciálny prevodový systém na ľahšie ovládanie.

Inteligentné interiérové tienenie

Somfy Glydea™

Foto Somfy -interiérové tienenie/automatizácia /ovládanie interiérového tienenia

Somfy Glydea™

Vďaka novej generácii pohonov Somfy Glydea™ budete ovládať svoje závesy a záclony bez najmenšej námahy. Dokonalé riešenie pre moderný interiér a veľké presklenné plochy, ktoré vyžadujú účinnú tieniacu techniku. Somfy Glydea™ je určená pre všetky typy a tvary závesov a záclon do hmotnosti 60kg. Jednoduché riešenie, ktoré vám uľahčí a spríjemní manipuláciu so závesmi a záclonami, navyše šetrné k látkam vďaka pomalému rozjazdu a dojazdu. Elektrické pohony Somfy Glydea™ je možné ovládať pomocou RTS diaľkových ovládačov alebo s aplikáciou TaHoma®.

Inteligentné žalúzie a rolety

Vďaka Somfy môžete ovládať žalúzie a rolety kedykoľvek a odkiaľkoľvek to potrebujete. Vhodným nastavením jednotlivých častí môžete ušetriť na spotrebe energií na kúrenie, chladenie vášho domova či osvetlení.

Motorizované vnútorné tienenie viete nastaviť tak, aby sa automaticky v slnečné dni otváralo a púšťalo slnečné teplo a naopak, aby sa pri súmraku automaticky zavrelo.

Inteligentné žalúzie môžete ovládať pomocou TaHoma® switch, mobilnou aplikáciou TaHoma® alebo hlasovým asistenton ( Siri, Alexa, Google ). Automatizované pohony Somfy sú vhodné pre látkové rolety rímske rolety, vnútorné žalúzie ale aj skladané rolety. 

Foto Somfy -interiérové tienenie/automatizácia /ovládanie interiérového tienenia
Foto Somfy -interiérové tienenie/automatizácia /ovládanie interiérového tienenia

Inteligentné závesy a záclony

Vďaka novému prémiovému motoru Glydea™ Ultra jednoducho a rýchlo automatizujete klasické, zvlnené či skladané záclony a závesy s dĺžkou dráhy až 12 metrov. Motor je vhodný pre zaťahovanie smerom na stranu alebo rozťahovať zo stredu smerom na bok. 

Záves a záclonu je možné ovládať diaľkovým ovládačom, ale aj prostredníctvom mobilu alebo tabletu s aplikáciou TaHoma®.