Markízy

Markíza je ľahká, najčastejšie kovová konštrukcia, umiestnená väčšinou nad vchodom do budovy, nad oknom alebo balkónom, ktorá slúži najmä ako tienidlo pre zníženie teploty v miestnosti.

Markízy sa tiež používajú aj na zastrešenie pergol. Ochrana pred slnečným žiarením je primárnou funkciou markíz. Preto sa aj využívajú najmä v Stredomorí.

Použitie vodeodolných materiálov v súčasnosti umožňuje príjemné posedenie na terase či balkóne aj pri menej priaznivom počasí.

Typické sú markízy nad obchodmi, vonkajšími posedeniami kaviarní i reštaurácií v Stredomorskej architektúre. 

Podľa pohyblivosti zastrešenia poznáme niekoľko typov markíz. Patria sem napríklad výsuvné, terasové, s bočným vedením, skladacie či nožnicové. 

V súčasnosti sa najviac používajú terasové markízy pre zastrešenie terás pri domoch a chatách. Pohyblivosť je zabezpečená buď pomocou kľuky, keď je ovládanie manuálne, alebo pomocou motoru, ktorý je ovládaný diaľkovým ovládačom či vypínačom. V niektorých prípadoch je možné aj ovládanie mobilným zariadením.

Markízy je možné doplniť aj rôznymi senzormi klímy, ktoré zvýšia ich zabezpečenie. Netreba však zabúdať, že prioritou markíz je ochrana pred slnkom nie pred snehom či dažďom. Ťažký sneh či silná veterná búrka by mohla vašu markízu poškodiť, ak nebude dostatočne zabezpečená

Terasové kĺbové markízy

Terasové kĺbové markízy môžu mať otvorenú konštrukciu, kazetovú alebo konštrukciu s krycou strieškou. Vysúvanie a zaťahovanie markíz zabezpečujú kĺbové predpnuté ramená. Tie môžu byť ovládané manuálne pomocou kľuky, alebo motoricky s použitím vypínača, inteligentného diaľkového ovládania, ale aj mobilných aplikácií. Ovládanie je možné napojiť aj k automatickému „smart home“ systému.

Dostupné sú všetky farebné odtiene podľa štandardného vzorkovníka RAL. Dostatočne široký je aj výber farieb pre poťahy, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov odolných voči nepriazni počasia. Aj tak je však možné doplniť terasové markízy o špeciálne čidlá, ktoré zabezpečia, že sa markíza sama zatiahne v prípade silného vetra alebo krupobitia. Ani v prípade vašej neprítomnosti tak nedôjde k zbytočnému poškodeniu markízy.

Na výber je aj niekoľko doplnkov, ako napríklad výhrevný modul, svetelná lišta či doplnková prevodovka pre zmenu sklonu markízy a ďalšie. Vhodnou kombináciou farieb, doplnkov a ovládania si môžete vytvoriť inteligentnú a pritom elegantnú ochranu pred horúcim slnkom na svojej terase či balkóne.

Bočné markízy

Ako sám názov hovorí, sú určené pre bočné tienenie rôznych priestorov. Môžu to byť terasy, verandy aj iné záhradné posedenia. Môžete sa tak zbaviť nežiadúcim pohľadom okoloidúcich či susedov. Sú vhodné aj ako ochrana pred nízkym podvečerným slnkom či vetrom.

Bočné markízy je možné ukotviť na stenu alebo stĺpy existujúcej konštrukcie. Pri vytiahnutí sa uchytí do špeciálneho držiaka. Okrem spomenutých výhod predstavuje aj estetický prvok záhrady či terasy. Látka markízy je napnutá pružinovým mechanizmom v hriadeli a pri stiahnutí je odložená v boxe chrániacom ju pred poškodením.

Samotný box je ukotvený na stene domu a pri vytiahnutí sa markíza uchytí na protiľahlý stĺpik, ktorý je zvyčajne ukotvený v podlahe terasy či verandy. Dostupný je okrem rovného tvaru tieniacej látky aj skosený tvar. Bočné markízy je možné ovládať iba manuálne pomocou madla. Najväčšou výhodou je možnosť vytvorenia súkromia a prijateľná cena.

Obojstranné markízy

Najčastejšie môžete obojstranné markízy nájsť ako tienidlo na väčších terasách či vonkajších posedeniach barov, kaviarní a reštaurácií. Práve pre tento účel boli navrhnuté. Konštrukciu tvoria dve markízy, ktoré sú pomocou motora poháňajúceho hriadeľ súčasne vysúvané do dvoch protiľahlých strán. 

Vyťahovanie a sťahovanie elektromotorickej markízy sa robí pomocou stenového alebo diaľkového ovládača. V prípade výpadku elektrickej energie je možné markízu stiahnuť pomocou núdzovej kľuky na okraji markízy. 

Aj pri tomto type markíz sú dostupné kazetové prevedenia, alebo otvorené konštrukcie. Kvalitné materiály nemeckej výroby, z ktorých sú vyrobené poťahy, sú odolné voči vode.

Konštrukcie sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. V ponuke je aj široká paleta farieb pre konštrukciu aj poťahy markíz.

Obojstranná markíza je najčastejšie ukotvená pomocou pätky do podlahy terasy, alebo v prípade menších rozmerov môže byť stabilita markízy zabezpečená kovovým stojanom.

Strešné markízy

Strešné markízy slúžia najmä ako praktické a efektívne tienenie pre zasklené zimné záhrady, ale hodia sa aj ako tienidlá strešných okien alebo zasklených veránd, terás a balkónov. Môžete ich nájsť aj ako tienenie pre pergoly. Niektoré modely sa dajú použiť ako bočné markízy. Ide teda najčastejšie o vonkajšie markízy, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov.

Vďaka svojim vlastnostiam znižujú riziko prehrievania priestorov, čo dokážeme oceniť najmä počas horúcich letných dní. Lepšia odolnosť voči vetru sa dá dosiahnuť vybavením látky zipsový systém. Samozrejmosťou sú aj rôzne doplnky a veľká možnosť výberu vďaka rôznym cenovým hladinám.

Ovládateľné sú elektromotorom na diaľkové ovládanie. 

Markízy sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach a veľkostiach. Medzi najčastejšie materiály patria odolné karbónové vlákna alebo akrylové látky.