Tienenie okien

AMG STUDIO

Tienenie okien

Aby sme sa cítili vo svojej domácnosti pohodlne, nestačí mať iba svoje vysnívané zariadenie interiéru. Na naše pohodlie vplývajú aj také veci, ako je teplota vzduchu, jeho cirkulácia, osvetlenie či energetická efektívnosť.

Riešením pre dosiahnutie potrebnej teploty a úrovne osvetlenia v interiéri je použitie najvhodnejšieho spôsobu tienenia okien. Možností je niekoľko, preto je dobré si vopred stanoviť požiadavky, aby sme si mohli správne vybrať.

Správne vybraté tienenie nielenže dokáže znížiť teplotu v interiéri, ale môžeme ním aj priamo ovplyvňovať úroveň osvetlenia miestnosti. Slnečné svetlo má pozitívny vplyv na likvidáciu škodlivín vo vzduchu aj na našu náladu. Všetkého však veľa škodí a to platí aj pre svetlo. Prebytočné prehrievanie dokáže vytvoriť z útulného interiéru „peklo“.

Na efektívne zatienenie okien je možné použiť niekoľko typov tienenia. Tie sa delia podľa použitia vonku či vo vnútri.

Patria sem:

  • Žalúzie
  • Rolety
  • Zvislé clony
  • Interiérové látkové tienidlá

Aj tieto typy majú svoje ďalšie rozdelenie. Pri výbere je potrebné zohľadniť všetky konkrétne aspekty, ktoré majú vplyv na vytvorenie pohodlného a príjemného prostredia vo vašej domácnosti.

Vonkajšie tienenie okien

Sú najčastejším spôsobom vonkajšieho tienenia, pretože efektívne bránia vstupu prebytočného svetla a tepla do miestnosti. Svetlo totiž neprenikne ani k okennému sklu, ktoré potom kumuluje teplo. Vďaka tomu je účinnosť vonkajších žalúzií veľmi dobrá. Okrem toho sú však aj elegantným dizajnovým doplnkom. Na ich výrobu sa používajú kvalitné vysokoodolné materiály, najčastejšie hliník.  Z neho sú vyrobené nielen lamely, ale aj celá konštrukcia žalúzie. Dostupné sú ako lamelové, tak roletové systémy. 

Vonkajšie žalúzie sa dajú ovládať pomocou motora s diaľkovým ovládaním. Niekomu pritom stačí jednoduché tlačidlo na vypnutie a zapnutie, pre iného je vhodné skôr „smart ovládanie“ pomocou aplikácie v mobile, či napojením na systémy SMART HOME. Existuje však aj možnosť manuálneho ovládania, najčastejšie kľukou.

Rôzne farebné prevedenia ponúkame v obľúbených a trendy odtieňoch. Rôzne typy montáže umožňujú veľký výber riešenia pre vašu domácnosť. Dostupné je tiež šikmé vyhotovenie žalúzie. Najväčšou výhodou je schopnosť tienenia veľkých plôch a vďaka efektivite aj citeľné šetrenie na spotrebe energie pre klimatizáciu.

Vnútorné tienenie okien

Vnútorné tienenie z látky je ďalšou z možností, ako sa ochrániť pred slnkom a prehriatím. Vďaka použitiu kvalitných látok je však aj efektívnym spôsobom, ako zabrániť nechceným pohľadom susedov či cudzincov z ulice. Správnym výberom môžete docieliť aj harmonické doplnenie interiérového dizajnu. Záleží však na tom, aký typ látkového tienenie pre svoju domácnosť vyberiete.

Vnútorné žalúzie sa skladajú z tenkých hliníkových lamiel v rôznych veľkostiach od 16 mm až do 50 mm. Práve kvôli veľkosti sú u nás rozdelené do dvoch skupín. V ponuke je široká paleta farebných odtieňov a nechýbajú ani špeciálne vzory, ako napríklad imitácia dreva a podobne. Ich výhodou je aj minimálna údržba a dlhá životnosť. Ovládanie je pritom jednoduché pomocou retiazky.

Vnútorné žalúzie sa inštalujú na vnútornú stranu okna alebo balkónových dverí pričom celý ovládací mechanizmus je zabudovaný do hornej lišty žalúzie. Pri väčších rozmeroch žalúzií je možné žalúziu vybaviť prídavnou prevodovkou na ľahšie ovládanie a predĺženie životnosti komponentov. 

Vonkajšie žalúzie S-90

Vonkajšie žalúzie S-90

Vonkajšie žalúzie C-80

Vonkajšie žalúzie C-80

Vonkajšie žalúzie Z-90 NOVAL AMG

Vonkajšie žalúzie Z-90 NOVAL

zvislá fasádna clona Ziprol 3

Zvislá clona Ziprol

Zvislá fasádna clona Niche 125

Zvislá clona Niche 125